12 kwietnia 2016
XI Wiosenny Rajd Harcerski „Przebiśnieg”
„Pieniądze szczęścia nie dają … a Przebiśnieg tak”, „Warto czekać na … Przebiśnieg” – to tylko niektóre wpisy do kroniki 8 DSH „Knieja” uczestników XI Wiosennego Rajdu Harcerskiego „Przebiśnieg”.
8 kwietnia harcerze, harcerze starsi i wędrownicy, w sumie 16 patroli, rozpoczęli śledztwo w sprawie morderstwa w ratuszu w roku 1957. Jego podstawą był list od tajemniczej osoby – Johannisa Loge, który trafił do biura detektywa Maksymiliana Felsa (biuro użyczyła lokalna telewizja TG Stacja).
Harcerze na swoich trasach, w zależności od pionu metodycznego, podjęli różne wątki. Pogoda, jak w prawdziwym kryminale, „dopisywała”. Deszcz padał ze zmienną częstotliwością przez cały dzień, co w niczym nie przeszkodziło harcerskim detektywom, uczestniczyli nawet w konkurencjach linowych przegotowanych przez TKTJ w parku miejskim. Żmudne dochodzenie prowadziło przez drzwi wielu instytucji porządku publicznego. Wskazówki ukryto m.in. na strychu ratusza, w koszarach 5 Pułku Chemicznego, komendzie policji, przepraszam… milicji, w systemie monitoringu straży miejskiej, Muzeum w Tarnowskich Górach, Instytucie Tarnogórskim, kościele ewangelickim, czy wreszcie w czytelni biblioteki miejskiej. Śledztwo doprowadziło uczestników do odnalezienia klucza skarbca loży masońskiej w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra. Dzięki uprzejmości pracowników SMZT, harcerze mogli wejść w podziemia nocą, co było dodatkową atrakcją. Zwłaszcza, że w pewnym momencie w chodniku zgasło światło… Niedziela rozpoczęła się od rozszyfrowania, we współpracy wszystkich patroli, ostatniej wskazówki zapisanej na szachownicach. Potem przyszedł czas na odszukanie skarbca. A morderstwo? Okazało się nieszczęśliwym wypadkiem. Oczywiście wszystkie osoby, fakty wykorzystane w fabule są jedynie fikcją literacką luźno związaną z historią Tarnowskich Gór i wymyśloną jedynie na potrzeby organizacji rajdu.
Patronat honorowy nad naszym wydarzeniem objął burmistrz miasta Tarnowskie Góry pan Arkadiusz Czech. Urząd Miejski wsparł nas także finansowo w realizacji tego zadania. Rajdu nie udało by się też zorganizować bez pomocy wielu instytucji, organizacji i firm. I bez gościnności dyrekcji Publicznego Gimnazjum nr 3 w Tarnowskich Górach, gdzie była nasza baza. Lista wszystkich naszych darczyńców – poniżej.
A wracając do wpisów patroli w kronice – są dla nas bardzo cenną wskazówką. I mówią nam, że idziemy w dobrym kierunku podążając naszą harcerską drogą.
Dziękujemy
8 DSH „Knieja”
Nagrody zostały przyznane w pionach metodycznych, i tak:
I miejsce na trasie harcerskiej – 16 Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej,
I miejsce na trasie starszoharcerskiej – 1 Drużyna Starszoharcerska im. Szarych Szeregów – Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej,
I miejsce na trasie wędrowniczej i również puchar przechodni całego rajdu – patrol „Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu …” z 18 Zabrzańskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Orkan” im. Jerzego Kukuczki – Hufiec ZHP Zabrze,
Nagroda z konkursu ogłoszonego na fanpage’u trafiła do rąk druhny Olgi z 100. DH „Surykatki”.
Wsparcia przy organizacji udzielili nam:
* Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech,
* Urząd Miejski w Tarnowskich Górach i Sekretarz Miasta Aleksandra Gajda,
* Powiatowa Komenda Policji w Tarnowskich Górach, podkomisarz Rafał Biczysko,
* Komendant straży miejskiej Andrzej Hudy oraz pan Mariusz Stasina,
* Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 3 w Tarnowskich Górach, pan Jerzy Cieśliński,
* Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, prezes Marek Kandzia,
* Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach , pani Agnieszka Rudawska, pani Bożena Komenderska,
* Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego, prezes Artur Paruzel,
* 5 Batalion Chemiczny, major Arkadiusz Kustra,
* Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach, ks. Sebastian Mendrok,
* Muzeum w Tarnowskich Górach,
* Muzeum Instytutu Tarnogórskiego, dr inż. Marek Wroński,
* A-Z Biuro, pani Małgorzata Watoła,
* Piekarnia Hanke,
* Pan Roman Sokalski,
* Komendantka Hufca ZHP Ziemi Tarnogórskiej, phm. Elżbieta Pyka,
* Restauracja i Kawiarnia „Wiśniowy Sad”,
* Restauracja „Parkowa”,
* TG Stacja,
* Tygodnik „Gwarek”.
pwd. Rafał Reczkin